Youtube Vergiyi Ne Kadar Alıyor?

Youtube Vergiyi Ne Kadar Alıyor?


Türk yasalarına göre, yaygın olarak kullanılan video paylaşım sitesi YouTube vergiye tabidir. İnternetten, sosyal medyadan veya diğer yollarla elde edilebilecek her gelir Youtube vergi işlemleri kapsamında vergiye tabidir. Birkaç istisna vardır, ancak vergilerin tüm gelirler üzerinden ödenmesi gerekir. Ayrıca YouTuber'larda %15 vergi muafiyeti olan çeşitli prosedürler uygulanmakta ve bu konuda kurallar geliştirilmiştir.


Youtube Vergisi Hakkında


YouTube veya diğer sosyal medya platformlarından para kazananların gelirlerinin meşru sayılabilmesi için takip edilmesi gereken formaliteler var. Kanun çerçevesinde sosyal medyadan kazanılan paraların bir kısmının duruma göre gelir vergisi ve katma değer vergisinden (KDV) muaf olduğu gösterilebilir. Muaf tutarlar bankalar tarafından %15 oranında kesilmelidir.


Yeni düzenlemeler, YouTube video içerik oluşturucularının ödemesi gereken vergi oranlarını açıkça ortaya koydu. Youtube içerik üreticilerinin, 880 bin TL'nin altındaki gelirleri için 2022 yılı için sadece yüzde 15 oranında stopaj ödemesi gerekecek. Bu kurala uyan ve bundan yararlanmak isteyen herkesin bir Türk bankasında hesap açması gerekmektedir. Hükümet, bazı YouTube veya sosyal medya içerik oluşturucularının kazançlarını izlemek için bu teknikleri kullanır. Kimin ödeyeceği ve ne kadar ödeneceği konusunda konuyla ilgili oluşturulan yasalar, YouTube gelir vergisi ve diğer vergilerin ne kadar olacağını belirler.


YouTube Üzerinden Ne Tür İçerikler Paylaşılır?


YouTube'da kanalınızdan para kazanmanın birçok yolu vardır. Bu stratejiler arasında istenilen içerik türü ve kalitesi en önemli faktördür. İlginç bir konuda video içerik konsepti bulunabilir ve içerik birinci sınıf araçlarla üretilebilir. YouTube topluluk kurallarına uygun olduğu sürece herhangi bir konuda her şeyi paylaşabilirsiniz. Bugün, Youtube'da gelir getiren en popüler içerikleri sınıflandırmak için aşağıdaki kategoriler kullanılabilir:


Vlog

Tatil videoları

Nasıl yapılır ve öğretici videolar

Kozmetik - Güzellik

Çocuk İçeriği ve Müzik


Yüksek kaliteli orijinal içerik yaratıcılarının sponsorluk ve reklamcılık iş birliklerinden büyük ölçüde faydalanması sağlanır. Tüm sosyal medya fenomenleri ve para kazanan YouTube video yaratıcıları, Türkiye'nin yürürlükteki vergi kurallarına göre vergi ödemek zorundadır. Youtube'un ne kadar vergi topladığı sorusuna cevap verebilmek için içerik sağlayıcıların gelir oranlarına bakmak gerekiyor. Siz de böyle bir kariyer yapmak istiyorsanız sitemizin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. medyatakipci.com her zaman hızlı ve kaliteli Youtube hizmetleri sağlamaktadır.