Facebook Messenger Nedir?

Facebook Messenger Nedir?


Birçok kişi Facebook Messenger'ı merak ediyor ve günümüzde bu konu sıkça soruluyor. 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Facebook Messenger adı altında bir sohbet platformu ve yazılımı olarak geliştirildi. İşletme, daha sonra 2010'da mesajlaşma hizmetini güncelledi ve Ağustos 2011'de bağımsız iOS ve Android uygulamaları da sundu. Daha sonra Facebook, mesajlaşma işlevlerini ana Facebook uygulamasından ayırarak, kullanıcılara web arayüzünü kullanma veya bağımsız uygulamalardan birini indirme seçeneği sunan özel bir çevrimiçi arayüz yayınladı. Nisan 2020'de Facebook, Masaüstü için Messenger'ı resmen tanıttı. Sırasıyla Microsoft Store ve App Store'dan erişilebilir ve Windows 10 ve macOS ile de çalışır.


Kullanıcılar birbirleriyle mesajlar yoluyla iletişim kurabilir ve belge, dosya, çıkartma, video ve ses alışverişi yapabilir. Servis ayrıca sesli ve görüntülü aramayı da destekler. Bir seçenek olarak uçtan uca şifreleme sunan bağımsız uygulamalarla birden fazla hesap, mesajlaşma ve oyun oynamak mümkündür. Bu nedenle Facebook, yazılı, sesli ve görüntülü iletişime olanak tanıyan bir yazılım programı ve anlık mesajlaşma hizmeti olan Messenger'ı oluşturdu ve devreye aldı. Açık MQTT protokolü kullanılarak oluşturuldu ve Facebook'un çevrimiçi sohbet işlevine bağlı. Mobil uygulamaların ve ana Facebook web sitesinin kullanıcıları, Messenger aracılığıyla çevreleriyle iletişim kurabilir.


Facebook uygulama içi mesajlaşma özelliğinin yerini, Facebook uygulamasına ve web sitesi veritabanına bağlanan bir anlık mesajlaşma hizmeti aldı. Facebook kullanıcıları birbirleriyle anlık mesajlar, emojiler, fotoğraflar, videolar ve diğer basit görevler gönderebilir. 8 Nisan 2015 tarihinde Facebook'un, kullanıcıların facebook.com'a girmeden web arayüzü üzerinden sohbet etmelerini sağlayan Messenger hizmeti yayına girmiştir. En son güncellemeye göre artık Facebook Messenger kullanan arkadaşlarınıza para bile verebilirsiniz. Uber ve Lyft entegrasyonu sayesinde bir şeyler sipariş etmek, hava durumunu öğrenmek ve hızlı bir yolculuğa çıkmak için Facebook Botlarını da kullanabilirsiniz.


Facebook Messenger Nasıl Kullanılır?


Facebook Messenger'ı kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacınız var. Katılmak için Facebook.com'u veya Facebook mobil uygulamasını ziyaret edin. Halihazırda bir Facebook hesabınız varsa veya yakın zamanda oluşturduysanız, Messenger.com'a giderek veya Google Play, App Store, Windows Phone Store veya Blackberry World'den Facebook Messenger uygulamasını indirerek devam edebilirsiniz.

Diğer anlık mesajlaşma platformları gibi, Facebook Messenger da sohbet işlevi sunar. Oluştur düğmesine tıklayarak veya dokunarak, daha yazmaya başlamadan önce kiminle konuşmak istediğinizi seçebilirsiniz. Bir fotoğrafı veya videoyu iletmek için ekranın altındaki fotoğraf düğmesine dokunun veya tıklayın. Hepsi bu kadar. medyatakipci.com tüm Facebook hizmetleri için kaliteli şekilde yardımcı olur. Uygun fiyata ve güvenilir bir şekilde hizmet almak isterseniz hep yanınızdayız.