Social media Nedir

İnsanların, neredeyse her gün hayatlarında olan social media çerçevesinde şu sorular sorulmaktadır; social media ne demek? social media ne işe yarar? social media , insanların dijital bir ortamda sosyalleştikleri, bilgi kazandıkları, hayatlarını kolaylaştırdıkları bir mecra olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk zamanlarda web 1.0 adı verilen yapı içerisinde sosyal medya tek taraflı olarak ilerlemiştir. Daha çok web siteleri üzerinden bilgi akışı sağlanmıştır. Fakat, ilerleyen dönemlerde web 2.0 adındaki yapının ortaya çıkışı ile birlikte sosyal medya kullanıcıları, dijital platforma interaktif bir şekilde dahil olmuşlardır. Yani, sosyal medya platformlarında içerik üretmeye başlamışlardır. Web 2.0 ile başlayan sosyal medya yaşantısı tüm hızı ile Web 4.0 ile devam edecektir. Hızlanan teknoloji ile birlikte social media faydaları ile social media zararlarının eş zamanlı artacağını da unutmamak gerekmektedir.

SOCİAL MEDİA NEDİR?


social media tanımı yukarıda yapılmıştı. Bu başlık altında kişiden kişiye göre değişen anlamdan bahsedeceğiz. social media , kimine göre bir bilgi platformu kimine göre ise bir sosyalleşme alanı. Son zamanlardaki gelişmesi ile birlikte anlamı çeşitlenmiştir. Sonuç olarak, ihtiyaçlara göre social media tanımı farklılık gösterebilir.

SOCİAL MEDİA UYGULAMALARI VE SİTELERİ

İnsanların, dijital ortama kayması ile birlikte birçok social media sitesi ve uygulamaları ortaya çıkmıştır. Örneğin; facebook instagram, twitter gibi platformlar dijital alandaki platform eksiklerinden dolayı ortaya çıkmıştır. İnsanları, sosyalleştiren, gündemi takip etmesini sağlayan ve fikir beyanı yapmasını sağlayan bu platformlar günümüzde de faaliyetlerini sürdürmektedir.

SOCİAL MEDİA UZMANI KİMDİR?

Yeni bir alanın çıkması ile birlikte yeni iş imkanları da doğmuştur. Bunlardan birisi social media uzmanlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, social media uzmanı ne iş yapar? social media uzmanı, işleyiş içerisinde teknik açıdan bilgili olan kişidir. Dolayısıyla social media yönetimi konusunda da en iyi olan kişi konumundadır. Teknik bilgileri ve analiz yeteneği sayesinde social media platformlarında stratejist olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kişiler, bir gönderiyi daha çok öne çıkartabilir, bir gönderinin doğru kitleye ulaşmasını sağlayabilir. social media uzmanlığı sertifikası alarak bu mesleği yapmak mümkündür.

SOCİAL MEDİA BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Sosyal medyada gereğinden fazla vakit geçirme ve hayatın temeline social mediaYI konumlandırmaya, social media bağımlılığı adı verilmektedir. Bu konu her ne kadar basit gibi dursa da ileride büyük problemlere yol açabilir. Eğer, kendinizde social media bağımlısı özellikleri görüyorsanız bir psikologdan destek almanızda fayda var. Çünkü, bu bağımlılık sosyal hayatınızda sizi olumsuz yönde etkileyebilir (güvensizlik, sosyal anksiyete, siber zorbalık vs.)

SOCİAL MEDİA FENOMENLİĞİ NEDİR?

social mediada çoğu kişi tarafından bilinen ve takip edilen, marka olmuş kişilere social media fenomeni adı verilmektedir.