Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması

 

Zaman hızla gelişiyor. Sosyal medya pazarlaması, Facebook ve Twitter'da sık sık paylaşım yapmaktan daha fazlasıdır. Markanızı geliştirmek, potansiyel müşterileri dahil etmek ve satışları artırmak istiyorsanız, bu zaman ve çaba gerektirir. Yazımızı okuduktan sonra, biraz çaba sarf ederek pazarlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Sosyal medya pazarlama planınızı tasarlarken aşağıdaki genel kavramlara aşina olmalısınız. Bunlar:

 

İçerik

 

Sosyal medyaya yüklediğiniz şeye içerik denir. Bir tweet, bir Facebook durum gönderisi, bir Instagram videosu vb. olabilir. Paylaşmadan önce dikkatli olmalısınız. Alabileceğiniz eleştirileri dikkate almalı ve durumun bilincinde olmalısınız.

 

Bağlam

 

Gary Vaynerchuk'a göre bağlam içerikten daha önemlidir. Örneğin, harika bir şakanız olsa bile, bunu 3.000 kelimelik bir blog gönderisine eklerseniz çok az kişi görecektir. Ancak Twitter'da bir tweet ile aynı şaka onun patlamasına neden olabilir.

 

Sosyal Medya Pazarlamasının Temel Unsurları

 

Şüphesiz, bu süre zarfında şirketinizin sosyal medyada aktif olması gerekiyor ve pazarlama çabalarınızın (ve nakit paranızın) en azından bir kısmını bir sosyal medya planı geliştirmeye ayırmalısınız.

 

BooHoo, Depop ve Chipotle gibi şirketlerin sosyal medyada bu kadar başarılı olmasının nedeni, sosyal medya pazarlamasının temel unsurlarını bünyesinde barındırmalarıdır.

 

Strateji

 

Sosyal medyadaki varlığınız, güçlü bir sosyal medya pazarlama stratejisi ile desteklenir. Bir plan olmadan, sadece zaman harcamış olursunuz. Ayrıca daha düşük bir başarı şansınız var ve muhtemelen hedef pazarınızla bağlantı kurmakta çok fazla sorun yaşayacaksınız.

Kriterler belirlemek, işlerin nasıl gittiğini değerlendirmenize ve stratejinizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize olanak tanır.

 

Düzenleme ve Yayın

 

Sosyal medya güçlü bir araç olsa da, bir strateji oluşturmadan içerik paylaşmaya başlamamalısınız.

 

Analitik

 

Veri izleme ve toplama için analizler, herhangi bir sosyal medya pazarlama çabasının başarısı için esastır. Bilgi olmadan şunları yapamazsınız:

 

·         Kullanıcıların nasıl davrandığını bilmek

·         Yaklaşımınızı planlamak

·         Markanız için en uygun platformu seçmek

·         İçerik paylaşımı için en etkili zamanların belirlenmesi

·         Rakiplerinizi incelemek

 

Sonuç

 

Güçlü bir sosyal medya planına ihtiyacınız var. Basit ve etkili bir çözüm arıyorsanız smm panel hizmeti sunan medyatakipci.com’u kullanabilirsiniz. Takipçi satın alarak profilinizi geliştirebilir ve insanların ilk izlenimlerini değiştirebilirsiniz. Elbette firmamız daha farklı hizmetler de sunmaktadır. Sitemize giriş yaparak hepsi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.