Tumblr Nedir?

Tumblr Nedir?


Tumblr'ın tanımı sıkça sorgulanan bir sorudur. Bu sosyal ağ platformu, bireylerin çoğuna yabancıdır. Her geçen gün daha fazla sosyal medya platformu günlük hayatımıza giriyor. Kullanıcılar sosyal medya profillerinden video, resim ve yazı gibi içerikleri özgürce paylaşabilirler. Bu amaçla onlarca, hatta belki yüzlerce sosyal medya platformu oluşturuldu, bunlardan biri de Tumblr. Tumblr'ın oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasına rağmen, bazı insanlar hala merak ediyor. O dönem Twitter'ın yapısına benzediği için çok dikkat çekti ancak kullanıcı tabanı geliştikçe kendine özgün bir niş oluşturmaya başladı. Tumblr, gençler için iyi bilinen bir sosyal ağ platformudur ve bu konudaki tüm bilgileri sizin için topladık.


Yeni kullanıcıların sürekli katılımı nedeniyle, şu anda herkes sosyal medya sitelerini kullanıyor. Farklı amaçlar için erişilebilen birkaç sosyal medya platformu vardır ve her birinin, kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmelerine olanak tanıyan kendi özellikleri vardır. Bu ağlardan biri olan Tumblr 2007 yılında hayatımıza girdi. Kullanıcı kitleleri yavaş yavaş genişledikçe sosyal medya ağları genellikle yayına girdikten hemen sonra popülerlik kazanmaya başlıyor. Ancak Tumblr, sadece iki haftada 75.000'den fazla kullanıcıya ulaşmayı başardı. 


ABD merkezli Tumblr, 2007 yılında David Karp tarafından kuruldu. Bu sitede kullanıcılar neredeyse her türlü içeriği paylaşabiliyor. Twitter'a benzetildiği için kopya olarak görüldü, bu da eleştirilere yol açtı. Yine de bunların eşdeğer olduğunu iddia etmek yanlış olur. Tumblr'ı tanımlamanın en basit yolu bir blog platformudur. Tumblr, diğer sosyal medya platformlarından daha genç bir kullanıcı tabanına sahip ve genel olarak Z Kuşağı arasında popüler. Tumblr bloguna kaydolmak için on üç yaşından büyük olmalısınız.


Açıldığı günden 2012 yılına kadar Tumblr, kullanıcılarına reklamsız hizmet verdi. Müşterilerin listelerini öne çıkarmak için ödediği 1 dolarlık fiyat, kişiselleştirilmiş temaların satışından elde edilen gelirin bir kısmı ile birleştiğinde, gelirinin çoğunluğunu oluşturuyordu. Tumblr'ın ilk büyük reklam kampanyası, bir spor giyim tedarikçisi olan Adidas ile iş birliği içinde başlatıldı.


Tumblr Nasıl Çalışır?


Genellikle Tumblr, diğer sosyal medya platformlarına benzer amaçlara hizmet eder. Her türlü içeriği paylaşabilmek, onu diğer sosyal ağ ağlarından ayırır. Sitede makaleler, metinler, fotoğraflar, alıntılar, bağlantılar, müzik ve videolar dahil olmak üzere edebiyat, film ve doğal dünya gibi konuları araştıran içerik yayınlayabilirsiniz. 

medyatakipci.com ile tüm Tumblr hizmetlerine sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Her zaman sizin mutluluğunuz için çalışıp kendimizi o yönde geliştirmeye gayret ediyoruz.