Instagram akış yenilenemedi hatası nasıl düzelir?

Instagram akış yenilenemedi hatası nasıl düzelir?

Instagram kullanırken karşılaştığımız ve hesabımızın özelliklerini sınırlayan sinir bozucu akış yenilenemedi hatası ile nasıl mücadele ederiz?
İLK OLARAK APP STORE VEYA PLAY STORE DEN UYGULAMAYI GÜNCELLEMEYİ DENEYİN.
Instagram akış yenilenemedi hatası çıktığı durumlarda anlık olarak uygulamaya giriş yapamayız. Problemin boyutuna bağlı olarak hesabımızdaki özellikler kısmen veya tamamen işlevini kaybeder. Örneğin mesaj bölümü sorunsuzca çalışıyordur ancak sistem fotoğraf-video yüklenmesine izin vermeyebilir. Elbette bunun tam tersi de geçerli olabilir.

Peki Instagram’da akış yenilenemedi sorunu neyden dolayı ortaya çıkar? Kesin çözümü var mı, bunlar neler? Rehberimizde belli başlı yolları sizlere anlattık.

Instagram akış yenilenemedi hatasının sebepleri

1. Instagram’ın sunucuları çökmüş olabilir

Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram en nihayetinde kul yapısı. Yani hepimiz gibi hataları olabilen kimseler tarafından geliştiriliyor, tasarlanıyor. Bazen biz kullanıcıların hiçbir etkisi olmasa dahi Instagram çökebiliyor. Buradaki çökmek; Instagram gibi bir sistemin, telefon veya bilgisayar ile sunucu arasında bağlantı kurulmasını sağlayan altyapının çalışmayı durdurması anlamına geliyor.


Çökmenin tek ve somut bir sebebi yok. Instagram geliştiricileri o an sunucularda bakım çalışması yapıyordur ve bu da sistemin geçici olarak kapanmasına neden olabilir. Ya da sunucuları kontrol eden mekanizmalardan birinde insan kaynaklı hata meydana gelmiştir. Böyle durumlarda Instagram sunucuları çöker ve akış yenilenemedi hatası ortaya çıkar.

2. Bağlantınızda veya telefonunuzda sıkıntı olabilir

Instagram akış yenilenemedi hatası sadece sizin telefonunuzda yaşanıyorsa problem çökmeden kaynaklı olmayabilir. Arkadaşlarınıza olayı bildirin, akış yenilenemiyor hatasını onların da alıp almadıklarını kontrol edin.

Eğer arkadaşlarınızda sorun yoksa kuvvetle muhtemel sizin internet bağlantınızda veya telefonunuzda sıkıntı vardır. Bu problem geçici veya kalıcı olabilir.

Instagram akış yenilenemedi hatası çözümleri

1. En önemlisi: Kaynağı bulun

Çözüm önerilerine geçmeden evvel Instagram akış yenilenemedi hatasının tam kaynağını öğrenmemiz gerekiyor. Eğer sunucu kaynaklı bir sorun varsa bunu siz çözemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey geliştiricilerin problemi gidermesini beklemektir.

Sunucu kaynaklı olup olmadığını anlamanın yolu ise çevrenizde aynı hatadan mustarip olanları kontrol etmektir. Bu tarz sorunlar olduğu zaman medyatakipci.com’da mutlaka okuyucularımızı bilgilendiriyoruz. Sorunun çıkış noktasını araştırıp içeriklerimizde anlatıyoruz.


Hatayı aldığınız zaman Downdetector isimli siteye mutlaka göz atın. Burada dünya genelindeki kullanıcılar karşılaştıkları problemleri raporluyorlar. Örneğin Instagram akış yenilenemedi hatasını aynı saatlerde bildiren 10 bin kişi varsa, bu demektir ki problem sizden kaynaklı değil.

2. Instagram’ı kaldırıp yeniden yükleyin

Telefonunuzda yüklü olan Instagram uygulamasının verilerini temizlemek bir başka deyişle sıfırlamak çoğu zaman akış yenilenemedi hatasını çözer. Temizlik yapmanın en garanti yolu ise uygulamayı cihazdan kaldırmaktır.

Instagram’ı telefonunuzdan kaldırın. İşletim sisteminize göre Google Play Store veya App Store’a girip yeniden yükleyin. Ardından hesabınıza tekrar giriş yapmaya çalışın. Akış yenilenemedi hatası düzelecektir.

3. Telefonunuzu ve internetinizi kapatıp yeniden açın

İnternet bağlantınızdan kaynaklı bir sorun nedeniyle Instagram akış yenilenemedi hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bunu anlamak için YouTube’a veya diğer uygulamalara giriş yapın, bağlantınızın kalitesini kontrol edin. Wi-Fi’ye bağlıysanız evinizdeki modemi kapatıp 5 dakika bekleyin ve yeniden açın. Aynı işlemi mobil veri için de gerçekleştirebilirsiniz. İşe yaramazsa telefonunuzun kendisini tamamıyla kapatın ve biraz sonra yeniden açın.


Instagram akış yenilenemedi hatası eğer sunucu kaynaklı değilse, bu işlem sayesinde büyük ihtimalle çözülecektir.

4. Sorunu Instagram’a bildirin

Çökmeden kaynaklı bir hataysa zaten yetkililerin bundan haberi vardır ve düzeltmek için uğraşıyorlardır. Ancak yine de Instagram’a geribildirimde bulunmanızda fayda var. Bunun için;

  • Instagram’ı açın ve hesap ayarlarına girin.
  • Sayfanın alt kısmındaki Yardım başlığı altında bulunan Sorun Bildir seçeneğine tıklayın.
  • Açılan bölümü gerekli şekilde doldurup şikayet formunu Instagram’a gönderin.

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken başka bir şey yok. Bunlara rağmen hala sorun devam ediyorsa artık beklemeniz gerekiyor.